Azerbaycan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Hazar İbrahim “Kafkasya’da Güncel Gelişmeler ve Azerbaycan’ın Dış Politikası” başlıklı konferansta SDE Akademi’nin Uluslararası Diplomasi Okulu programının katılımcılarıyla buluştu. 

Stratejik Düşünce Enstitüsünde online gerçekleştirilen konferansta değerlendirmelerde bulunan İbrahim, Azerbaycan ile Ermenistan arasında uzun yıllar ciddi sorunlara yol açan ‘Dağlık Karabağ’ meselesi hakkında konuştu. Büyükelçi, Karabağ zaferiyle birlikte Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünü tesis ettiğini ifade etti. 

Kafkasya’daki güncel gelişmelerin doğru bir perspektif ile okunabilmesinin yolunun bölgedeki aktörlerin ve bu aktörlerin hedeflerinin tespit edilebilmesinden geçtiğini belirten İbrahim, Azerbaycan, Ermenistan ve Gürcistan’ın yanı sıra Türkiye, Rusya ve İran’ın da bölgenin büyük güçler olarak etki kapasitelerinin olduğuna dikkat çekti ve bu büyük güçlerin bölgedeki barışın ve istikrarın sağlanması için daha faal olmaları gerektiğini vurguladı. 
Kafkasya bölgesinde yaşanan değişimin ve bu değişim neticesinde şekillenen bölgesel barışın devamlılığının ise sağlıklı ve sürdürülebilir bir iletişim süreci olduğunu vurgulayan İbrahim, Azerbaycan’ın bu noktada inisiyatif aldığına dikkat çekti ve Azerbaycan dış politikasındaki önemini belirtti.

Bölgesel analizin sağlıklı bir çerçevede yürütülebilmesinin bir diğer önemli noktası olarak dünyadaki gelişmeler olduğunu ifade eden İbrahim, Avrupa ve ABD’de yaşanan dönüşümün de iyi takip edilmesinin önem arz ettiğini vurguladı. Konferansın akabinde katılımcıların sorularını yanıtlayan İbrahim, SDE yönetimine çalışmalarından ötürü teşekkürlerini iletti.