SDE Akademi & YTB paydaşlığında, bu yıl ikincisi düzenlenen, Uluslararası Diplomasi Okulunun 31 ülkeden 60 katılımcısıyla buluşan; Hırvatistan Ankara Büyükelçisi Cvitanovic, "Hırvatistan’ın Dış Politika Öncelikleri ve Türkiye ile İlişkilerini" anlattı. 

Hırvatistan Ankara Büyükelçisi Hrvoje Cvitanovic, Hırvatistan’ın ve Avrupa Birliği’nin dış politikasını diğer ülkelerle ilişkilerini değerlendirdi. Her fırsatta Hırvatistan’ın küçük bir ülke olduğunu dile getiren Büyükelçi, Avrupa’da esas olanın barış içinde yaşamak olduğunu vurguladı. Barışın bölge istikrarı için önemli olduğunu anlattı.  

Bir AB üyesi ülkesi olan Hırvatistan’ın Türkiye’nin Avrıpa Birliği üyeliğine her zaman sıcak baktığını söyleyen Büyükelçi Cvitanovic, şöyle konuştu:

“Avrupa deyince biz Türkiye’yi bu bölgeden dışarıda tutmuyoruz. Türkiye de dâhildir bu bölgeye. Biz Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne girmesini istiyoruz. Bu yüzden dış politika hedeflerimiz arasına Türkiye’nin AB üyeliğini de dâhil ettik.”

Ve son günlerin en önemli gündem maddesi: Rusya’nın Ukrayna işgali… Kriz üzerinden değişen dünya sistemini de değerlendirdi:

“Ukrayna krizi bize birkaç günde her şeyin değişebileceğini gösterdi. Umarız Rusya bunun başarıya giden bir yol olmadığını anlar ve vazgeçer… Tabi dünyadaki ana sistemler değişiyor. Başarılı bir “batı”, daha az başarılı bir “doğu” vardı. Batı başarısından kaybediyor gibi geliyor artık. Yani artık iki siyasi seviye var… Bir çıkış yol bulunacak elbette. Rusya’yı oyun dışı bırakamazsınız bunun herkese bir yansıması olacaktır. Rusya’yı cezalandırdığınızda bunun ucu herkese dokunacaktır.”